Kde chci bydlet - Nové byty a rodinné domy na prodej

reklama

Krbová kamna s výměníkem nebo bez výměníku? Jaký je rozdíl?

06.09.2021

Přemýšlíte o nákupu krbových kamen nebo krbových kamen s výměníkem? Vybírat můžete nejen z materiálů a designu, ale také podle způsobu využití. Která kamna se hodí do obýváku a kterými vytopíte celý dům nebo chalupu?

Krbová kamna s výměníkem nebo bez výměníku? Jaký je rozdíl?

Kamna jsou dnes v kurzu

Krbová kamna byla v dřívějších dobách nedílnou součástí každé chalupy. Později je nahradily klasické kotle na uhlí a brikety. Vzhledem k náročnosti na emise i kotle na tuhá paliva nahradily například ekologické kotle na elektřinu a plyn. Postupem času vzhledem ke stále se navyšujícím nákladům za vytápění, lidé opět začali ve velkém nakupovat krbová kamna, která za roky prošla výraznou proměnou. Nabízejí nejen poutavý design, ale také jedno z nejlevnějších vytápění, které díky ekologickému spalování dřeva a dřevěných briket vypouští do ovzduší jen minimum emisí.

Krbová kamna s výměníkem nebo bez?

Dáváte přednost elegantním krbovým kamnům nebo máte raději výrazná kachlová kamna? Na trhu existuje mnoho typů krbových kamen, krbových vložek nebo klasických krbů. Nejdůležitější je však ujasnit si, zda chcete krbová kamna s výměníkem nebo bez výměníku. Pokud chcete kamna pouze pro navození příjemné atmosféry v obýváku nebo jídelně, stačí vám kamna bez výměníku. Pokud však potřebujete vytopit i ostatní místnosti v domě, volte kamna s výměníkem.

Jaké jsou výhody krbových kamen s výměníkem?

S krbovými kamny s výměníkem můžete v pohodě vytápět celý dům i podlahové topení, pokud se napojí na stávající otopné rozvody. Navíc jimi můžete ohřívat také vodu v bojleru. Při vytápění domu, chaty či chalupy krbovými kamny ušetříte mnoho finančních výdajů, které byste jinak museli zaplatit například za plyn nebo elektřinu.

Navíc můžete topení kombinovat, dle aktuální potřeby. Zatopíte-li si v kamnech, začnete ihned ohřívat vzduch v místnosti a zároveň vodu v radiátorech. Termostat v té chvíli vypne plynový (elektrický) kotel. Pokud oheň v krbu vyhasne a teplota klesne pod požadovanou hodnotu, termostat opět zapne kotel a vy si můžete užívat příjemné teplo bez starostí. Teplovodní výměník je neocenitelný také v případě, že dojde k odstávce plynu, který používáte jako primární zdroj tepla.

Krbová kamna s výměníkem nebo bez výměníku? Jaký je rozdíl?

Jak to funguje?

Krbová kamna s teplovodním výměníkem předávají díl svého výkonu do ohřevu vody a zbytek je teplovzdušný. Jak je známo, voda má lepší tepelnou vodivost než vzduch. Z tohoto důvodu dokáže rychleji přijímat teplo z topidla, teplou vodu rozvádět a rychleji tak vytopit váš domov. Zároveň lze teplo uložené ve vodě „uskladnit“ například v akumulační vodní nádrži. Díky tomu můžete nejen ohřívat vodu v radiátorech, čímž nahradíte plynové či elektrické vytápění, ale i ohřívač vody, tedy boiler. Nespornou výhodou těchto teplovodních krbových vložek je možnost suplovat kotel, krb ale také obě zařízení najednou.

Na co si dát pozor při výběru kamen s teplovodním výměníkem

Na zřetel při výběru výkonu krbových kamen s teplovodním výměníkem vždy berte v potaz nejen velikost vytápěného prostoru, ale také tepelně-izolační vlastnosti domu. Tyto výpočty nemusí být vždy lehkou záležitostí. Neváhejte se tedy obrátit na odborníky. Správně zvoleným výkonem krbových kamen získáte jistotu, že předejdete nemilým potížím při špatné volbě příliš vysokého či nízkého výkonu. Jde o důležité rozhodnutí na mnoho let, proto mu, prosím, věnujte dostatek vašeho času a dobře zvažte, koho pověříte projektem i stavbou.

Pro krbovou vložku a kamna s teplovodním výměníkem platí řada bezpečnostních pravidel, které musíte zohlednit při samotné přípravě stavby a připojení do otopného systému. Je to například vychlazovací smyčka nebo záložní zdroj elektrické energie. Tyto bezpečnostní prvky vám zajistí při výpadku elektrického proudu v rozvodové síti pozvolné vychladnutí tak, aby se voda ve výměníku nepřehřála a bezpečně cirkulovala v otopné soustavě. Vše doporučujeme konzultovat s odborníkem.

Krbová kamna s výměníkem nebo bez výměníku? Jaký je rozdíl?

Jaká je životnost krbových kamen s výměníkem?

Životnost krbových kamen s výměníkem je různá. Nejvíce záleží na použitých materiálech, kvalitě zpracování a v neposlední řadě také na pravidelné údržbě. Největšími držáky jsou litinová nebo plechová kamna. Pro správný a bezproblémový provoz v krbových kamnech netopte příliš čerstvým dřevem. Ideální je topit alespoň rok vyschlým dřevem pod 20 procenty vlhkosti. Zde vám pomůže určit dosaženou vlhkost měřící přístroj vlhkosti paliva.

Výběr a instalace krbových kamen je vždy individuální záležitost. V otázkách instalace vzduchotechniky či výpočet výkonu teplovodního výměníku je vždy na místě pozvat odborníky na konkrétní posouzení situace. Instalace topného systému je proces, který vyžaduje zodpovědnost, tato se vám správnou funkčností mnohokrát vrátí.

Živý oheň u vás doma zvýší nejen tepelný komfort, ale také úroveň bydlení a hodnotu vaší nemovitosti. Poletující jiskřičky, žlutooranžové plamínky a zvuk praskajícího dřeva u sledování televize nebo hraní stolních her je prostě pohoda. Relax s pořádnou dávkou romantiky, kterou si budete chtít užívat každý den.

Zdroj: eVisions Advertising (k.p.)

Co je to drenáž a jakou drenážní trubku vybrat?

05.11.2021

Pokud vás na zahradě trápí přebytečná voda v místech, kde byste ji mít nechtěli, a ještě jste neslyšeli o drenáži, pak známe příčinu vašich problémů. V dnešním článku...

celý článek

Vybíráte nová okna? Nezapomeňte i na sítě proti hmyzu

04.11.2021

I zdánlivě jednoduchou věc, jako je okenní otvor, lze dnes realizovat v nepřeberném množství různých variant. Konkrétní provedení řeší určité nedostatky běžných oken a zvyšují tak jejich...

celý článek

V Oaks Prague rostou domy od jmen jako jsou Chapman Taylor Architects, JTP Architects či Meier Partners

22.10.2021

V Nebřenicích, pouhých 20 minut na jih od Prahy, vzniká místo pro nový životní styl, který doposud známe pouze ze zahraničí. Jedná se o projekt Oaks Prague, exkluzivní bydlení se službami concierge, 24/7...

celý článek

YIT dává do prodeje byty z prvních dvou etap projektu Lappi Hloubětín

21.10.2021

V nově odstartovaném pražském projektu Lappi Hloubětín mezi ulicemi Kolbenova, Laponská a Granitova spustila developerská společnost YIT prodej 209 bytových jednotek ve finském stylu. Z toho bude 98 bytů v etapě Kemi a 111 bytů...

celý článek

Karlínský projekt KAY River Lofts získal kolaudační souhlas

19.10.2021

Developerská skupina Horizon oznámila úspěšnou kolaudaci stylového rezidenčního projektu KAY River Lofts. Výstavba unikátní rezidence s 50 exkluzivními byty a 7 komerčními jednotkami byla započata v létě...

celý článek

V rámci akce Zažít město jinak proběhla anketa o zaměření komunitního centra v Nových Chabrech

13.10.2021

V Nových Chabrech se díky aktivitám izraelského developera Star Group buduje už několik etap moderního bydlení. Star Group se ale také aktivně podílí na zlepšování okolí a spokojenosti...

celý článek