Kde chci bydlet - Nové byty a rodinné domy na prodej

reklama

Hypotéka versus nájem. Češi chtějí bydlet ve vlastním, 80 procent lidí kupuje byt pro sebe nebo rodinu

25.08.2021

Čtyři z pěti Čechů žijí ve vlastním bytě nebo domě, zbylá pětina v nájmu. Vyplývá to z dat Eurostatu, který porovnává situaci v jednotlivých členských státech EU. Zájem o bydlení ve vlastním potvrzují i statistiky největšího rezidenčního stavitele Central Group, podle kterých více než tři čtvrtiny klientů kupují byt pro sebe nebo členy rodiny. Pořízení nemovitosti v posledních měsících nahrávaly nízké úrokové sazby a celkově výhodné podmínky na hypotečním trhu. To se promítlo do rekordních prodejů.

„V rámci klientských dotazníků se mimo jiné ptáme na účel, za kterým u nás lidé byty pořizují. 80 procent v nich uvedlo, že si byt kupuje pro vlastní bydlení, ať už přímo pro sebe nebo pro někoho z rodiny či blízkých. Vlastnické bydlení je v Česku hluboce zakořeněné,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

A ukazují to i data Eurostatu. Česko se podle nich řadí k zemím s největším zastoupením vlastnického bydlení v EU. Nejvyšší podíl má Rumunsko (96 %), Maďarsko (92 %), ale i sousední Slovensko (91 %). V Česku je to 79 %. Naopak k zemím s nejmenším podílem patří Německo (51 %), Rakousko (55 %) nebo Dánsko (61 %).

Bydlet ve vlastním se vyplatí

„Mít svůj byt či dům je snem asi každého. Lidé dávají na vážky placení nájmu a uvázání se k úvěru. Velká výhoda vlastnického bydlení je, že se nemovitost časem zhodnocuje. Pokud si člověk udělá finanční rozvahu, zjistí, že se mu ekonomicky vyplatí investovat do svého, než platit roky nájem,“ říká Tomášková.

Příklad:

Kdo si chtěl před pěti lety pořídit průměrný byt 2+kk (55 m2) na hypotéku, musel mít našetřeno při tehdejších cenách cca 360 tisíc korun. Do dneška pak zaplatil na splátkách hypotéky cca 710 tisíc korun. Ceny pražských bytů za posledních pět let vzrostly o zhruba 80 procent, což znamená, že dříve investovaných 360 tisíc má dnes hodnotu cca 650 tisíc korun. V průměru se tedy každý rok investice do bytu zhodnotila o 16 procent.

Pokud by si člověk místo koupě takový byt pronajímal, zaplatil by za nájem během pěti let celkem cca 900 tisíc korun, tedy o cca 200 tisíc více než kolik by zaplatil za splátky hypotéky. Ušetřené vlastní zdroje mohl ale investovat. Najít ale investici, která by ročně přinesla více než 16 procent, navíc by pokryla rozdíl nájmu oproti splátkám hypotéky a nebyla vysoce riziková, je v dnešní době pro běžného člověka nereálné.

* průměrná cena bytu o velikosti 55 m2 v polovině roku 2016 dle analýz společností Trigema, Central Group a Skanska činila 3 625 710 Kč, nájemné dle statistik společnosti Flatzone 14 520 Kč (každoročně navyšováno o inflaci dle dat ČSÚ), úroková sazba dle Fincentrum Hypoindex 1,87 % p.a. Při výpočtu splátky hypotéky uvažován úvěr s LTV 90 se splatností 30 let a 5letou fixací

V současné době sice nájemné vychází ve srovnání se splátkou hypotéky často lépe, to je ale dáno především specifickou situací způsobenou pandemií. „Po ustálení situace se část bytů opět přesune na trh krátkodobých pronájmů. Promítnou se také rostoucí ceny bytů, takže očekáváme poměrně prudký růst nájmů, což opět bude hrát ve prospěch hypoték, respektive vlastnického bydlení,“ podotýká Tomášková.

Hypotéky překonaly rekord

Podmínky na trhu hypoték byly posledních několik měsíců nejvýhodnější za poslední roky. Odpovídaly tomu i objemy sjednaných úvěrů, které jen za prvních sedm měsíců dosáhly rekordních 259 miliard korun a překonaly tak celý loňský rok, který byl historicky nejsilnější.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex, Central Group

Zdroj: Fincentrum Hypoindex, Central Group

V Praze se oproti loňsku prodalo dvakrát tolik bytů

Výhodné podmínky hypoték, ale i snaha ochránit své úspory před rostoucí inflací, významně podpořily trh s nemovitostmi. Počet prodaných bytů v Praze je za letošní první pololetí dvakrát vyšší než ve stejném období loni. „V současnosti se rychleji prodává, než staví. Byty nám bez nadsázky mizí pod rukama. Většina projektů se vyprodá ještě před dokončením,“ říká Tomášková.

Dlouhodobě je největší zájem o menší dispozice 1+kk a 2+kk a stále roste. Ještě před třemi roky se tyto dispozice podílely na prodejích z cca 60 procent, v loňském roce už to bylo 70 procent. O menší byty mají zájem především mladí. Podle květnového průzkumu agentury IPSOS dnes o pořízení vlastního bydlení přemýšlí 70 procent mladých Čechů a nejčastěji uvažují o dvoupokojových bytech.

Zájem o jednotlivé dispozice se ale liší i podle místa. „V některých typicky rodinných lokalitách se více prodávají byty větší. Například u našeho projektu Výhledy Chodovec v Praze 10, který se nachází v klidném místě v zeleni, byl od začátku velký zájem o byty 3+kk a 4+kk,“ podotkla Tomášková.

Zdroj: Central Group

V rámci akce Zažít město jinak proběhla anketa o zaměření komunitního centra v Nových Chabrech

13.10.2021

V Nových Chabrech se díky aktivitám izraelského developera Star Group buduje už několik etap moderního bydlení. Star Group se ale také aktivně podílí na zlepšování okolí a spokojenosti...

celý článek

Předposlední etapa Vantaa projektu Suomi Hloubětín od YIT je zkolaudována

12.10.2021

Developerská společnost YIT zkolaudovala devátou z celkem deseti etap projektu Suomi Hloubětín. Všech 104 nízkoenergetických bytů ve finském stylu o dispozici 1+kk až 5+kk již našlo nové majitelé. Ti se budou moct...

celý článek

Central Group zahajuje prodej nové etapy projektu U Hostivařské přehrady

11.10.2021

Největší český rezidenční stavitel dává do prodeje dalších 57 bytů v již druhé etapě projektu U Hostivařské přehrady. Celkem zde v osmi energeticky velmi úsporných bytových domech...

celý článek

Lustry, které se budou hodit do každého bydlení

07.10.2021

Čeká vás rekonstrukce nebo zařizování nové domácnosti? Pak se pravděpodobně nevyhnete ani interiérovému osvětlení. Jaké možnosti dnes máte při výběru stropního osvětlení? Moderní...

celý článek

Skoro 1 200 nových bytů pro Prahu. Čísla za srpen překvapila

07.10.2021

Statistiky povolování nových bytů přinesly v srpnu dobré zprávy pro pražský rezidenční trh. Za jeden měsíc daly úřady razítko 1 187 bytům v bytových domech. Od začátku roku už díky tomu...

celý článek

JRD dokončila výstavbu rezidenčního projektu Na hvězdárně Třebešín

06.10.2021

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, zkolaudovala svůj již 25. projekt. V novém rezidenčním areálu Na hvězdárně Třebešín se nachází tři domy s 65 byty, ke kterým přiléhá...

celý článek