Kde chci bydlet - Nové byty a rodinné domy na prodej

reklama

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, na výběr je jich ale nejméně v novodobé historii

29.07.2021

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska prodalo 2 650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3 350, a jedná se tak o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu. Kvůli převisu poptávky nad nabídkou opět zrychlil růst cen. V něm se navíc odrážejí už i zvyšující se ceny stavebních materiálů. Průměrná prodejní cena bytů se tak vyšplhala na 118 480 korun za metr čtvereční nabídková až na 129 410 korun za metr čtvereční.

Během druhého kvartálu letošního roku zájemci o nové bydlení koupili 2 650 bytů. Podle společné analýzy developerských společností se jedná o 550 jednotek více než za předchozí čtvrtletí, které drželo rekordy v prodejích doposud a během kterého si své zájemce našlo 2 100 bytů. Celkem se tak za první polovinu tohoto roku prodalo již 4 750 nových bytů. V porovnání s loňskem je to téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

„Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky ihned po uvedení na trh. Letos nás s největší pravděpodobností čeká prodejně nejúspěšnější rok,“ uvádí k situaci na trhu zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, na výběr je jich ale nejméně v novodobé historii

Nové rekordy jsou i na straně nabídky, která klesla na nejnižší úroveň za dobu sledování trhu společnostmi Trigema, Skanska a Central Group. Volných nemovitostí v polovině tohoto roku bylo 3 350, což je o 850 méně než na konci prvního čtvrtletí roku 2021 a o neuvěřitelných 2 450 bytů méně než před rokem. Za jediný rok tak ceníky prořídly o více než 40 procent.

Naopak struktura nabídky s ohledem na dispozice se příliš nezměnila. Nejsilnější pozici zastávají dvoupokojové byty, které tvoří 40 procent nabízených jednotek. Následují dispozice 3+kk se zhruba čtvrtinovým podílem, v těsném závěsu se pak drží garsonky, které v nabídce tvoří jednu pětinu. Výrazně nižší je nabídka čtyřpokojových a pětipokojových bytů.

„Do prodeje se dostal nadprůměrný počet nových bytů, i tak ale enormní zájem kupujících dokázal srazit nabídku na historické minimum. Aby se trh s novým bydlením dál nedeformoval, musí vzniknout rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Proto nadále voláme po rychlejším povolování nové výstavby. Pokud by totiž tento stav měl pokračovat, může se odrazit v ceně i kvalitě budoucí nabídky“, upozorňuje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality a.s.

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, na výběr je jich ale nejméně v novodobé historii

Stále více se rozevírající nůžky mezi poptávkou a nabídkou jsou důvodem dalšího růstu cen. Mezikvartálně se prodejní ceny zvedly o 5,6 procenta na výsledných 118 480 korun za metr čtvereční, tempo zdražování navíc opět začíná zrychlovat. V meziročním srovnání jsou ceny vyšší o 9,4 procenta. Podle statistiky se razantně zvedla průměrná cena bytů jednopokojových. Jejich jednotková cena dosáhla v průměru na 128 278 korun za metr čtvereční. Hned za ně se naopak řadí cena velkých, pětipokojových, u kterých se průměrná cena držela na 123 823 za metr čtvereční. U dispozic 2+kk to bylo 116 848 korun, u 3+kk pak 113 079 korun. Ceny čtyřpokojových bytů se vyšplhaly na 116 315 korun za metr čtvereční.

V metropoli také prudce vzrostly průměrné nabídkové ceny ještě volných nových jednotek. U těch průměrná cena dosahovala na konci června 129 410 korun za metr čtvereční, což je o 6,5 procenta více než v předchozím čtvrtletí a o více než 15 procent meziročně. Nejvyšší ceny byly zaznamenány v Praze 2, kde cena vyšplhala na 171 039 korun za metr čtvereční. Naopak nejlevnější byty byly nabízeny v Praze 9, a to za průměrnou cenu 117 116 korun za metr čtvereční. V Praze 5, kde je podle dat analýzy společností nejsilnější nabídka i prodeje, činila průměrná cena 127 988 korun za metr čtvereční.

„V období očekávaného inflačního růstu se proměňují úspory českých domácností a investorů v nákupy nemovitostí. Tento trend sledujeme již více než tři roky. V posledním roce, ovlivněném covidovou atmosférou, se však ještě zvýšil. Nedostatečná nabídka nových bytů není schopna uspokojovat poptávkový apetit, a proto růst cen nových bytů v Praze znovu akceleroval k 10 procent. Je vysoce pravděpodobné, že podobný růst bude ještě několik měsíců pokračovat,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, na výběr je jich ale nejméně v novodobé historii

Společné analýzy trhu společností Trigema, Skanska a Central Group poskytují přesný obraz vývoje na trhu s novými byty v Praze. Jsou vždy aktuální, přinášejí výsledky ve standardním čtvrtletním cyklu v komplexním pohledu i v detailu. Metodika pomohla kultivovat a profesionalizovat trh.

Zdroj: Central Group

 

Co je to drenáž a jakou drenážní trubku vybrat?

05.11.2021

Pokud vás na zahradě trápí přebytečná voda v místech, kde byste ji mít nechtěli, a ještě jste neslyšeli o drenáži, pak známe příčinu vašich problémů. V dnešním článku...

celý článek

Vybíráte nová okna? Nezapomeňte i na sítě proti hmyzu

04.11.2021

I zdánlivě jednoduchou věc, jako je okenní otvor, lze dnes realizovat v nepřeberném množství různých variant. Konkrétní provedení řeší určité nedostatky běžných oken a zvyšují tak jejich...

celý článek

V Oaks Prague rostou domy od jmen jako jsou Chapman Taylor Architects, JTP Architects či Meier Partners

22.10.2021

V Nebřenicích, pouhých 20 minut na jih od Prahy, vzniká místo pro nový životní styl, který doposud známe pouze ze zahraničí. Jedná se o projekt Oaks Prague, exkluzivní bydlení se službami concierge, 24/7...

celý článek

YIT dává do prodeje byty z prvních dvou etap projektu Lappi Hloubětín

21.10.2021

V nově odstartovaném pražském projektu Lappi Hloubětín mezi ulicemi Kolbenova, Laponská a Granitova spustila developerská společnost YIT prodej 209 bytových jednotek ve finském stylu. Z toho bude 98 bytů v etapě Kemi a 111 bytů...

celý článek

Karlínský projekt KAY River Lofts získal kolaudační souhlas

19.10.2021

Developerská skupina Horizon oznámila úspěšnou kolaudaci stylového rezidenčního projektu KAY River Lofts. Výstavba unikátní rezidence s 50 exkluzivními byty a 7 komerčními jednotkami byla započata v létě...

celý článek

V rámci akce Zažít město jinak proběhla anketa o zaměření komunitního centra v Nových Chabrech

13.10.2021

V Nových Chabrech se díky aktivitám izraelského developera Star Group buduje už několik etap moderního bydlení. Star Group se ale také aktivně podílí na zlepšování okolí a spokojenosti...

celý článek