Kde chci bydlet - Nové byty a rodinné domy na prodej

reklama

Mladí Češi šetří vodou z přesvědčení, starší generace kvůli účtům, ukázal průzkum Skanska

03.09.2020

Češi stále plýtvají vodou, a to i přesto, že její dlouhodobý nedostatek je napříč společností vnímaný jako velmi závažný problém, ukázal průzkum STEM/MARK, který si nechala zpracovat společnost Skanska. Celkový přístup k tématu se liší napříč generacemi. Zatímco mladé k šetrnému chování motivuje hlavně snaha zmírnit globální problém, vodou ve skutečnosti šetří výrazně méně než generace lidí nad 60 let, kteří chtějí především udržet účty na uzdě. Rozcházejí se i v tom, kdo podle nich problém efektivně řeší. Zatímco mladí důvěřují ekologickým organizacím, starší generace chválí obecní úřady a vládu.

Nedostatek vody je velmi závažný problém, shoduje se 73 procent Čechů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK a Skanska je vůbec nejobávanější hrozbou mezi jevy, o kterých se mluví v souvislosti s ohrožením životního prostředí. Jak navíc upozornil bioklimatolog Zdeněk Žalud z portálu Intersucho v rozhovoru na DVTV, vydatné deště v posledních týdnech situaci pomohly, dlouhodobý problém sucha v Česku ale rozhodně neřeší.

Více než polovina Čechů podle průzkumu dokonce cítí, že nedostatek vody ohrožuje je osobně. Platí to zejména pro generaci respondentů nad 60 let, kde na otázku kladně odpovědělo 66 % lidí. Například mezi respondenty od 18 do 29 let to bylo jen 39 %.

„Rozdíly ve vnímání nedostatku vody v Česku mezi jednotlivými generacemi se projevují i zcela prakticky. Průzkum nám ukázal, že mladí ve svém každodenním životě šetří vodou podstatně méně. Premianti jsou v tomto smyslu naopak lidé nad 60 let. Vodou šetří 95 % z nich, což je o 10 procent více než v celé populaci. Mezi mladými do 29 let celá třetina respondentů přiznala, že na tento aspekt ekologického chování zapomíná,“ popsala zjištění Eva Neudertová, specialistka na Green Business ve Skanska Reality.

Mladá generace si například ráda užívá dlouhé sprchy. Zatímco ve skupině nad 60 let se třetina respondentů sprchuje nejdéle 3 minuty, mezi respondenty do 29 let se do stejného času vejde pouhá čtvrtina z nich a ve skupině od 30 až 44 let je to dokonce pouhých 12 procent. Stejná věková kategorie se zároveň vůbec nejčastěji sprchuje déle než 7 minut.

K úsporám vody si lidé nad 60 let zároveň často pomáhají speciálními armaturami a perlátory. Používá je téměř polovina z nich, zatímco například ve skupině od 30 do 44 let je to pouze pětina. 

Ekonomická motivace poráží ekologickou

Respondenty, kteří vodou šetří, k tomu nejčastěji vede snaha omezit náklady. Stejný důvod nejčastěji uvádí i lidé nad 60 let, finanční úspory uvedlo jako hlavní motivaci 57 % z nich. U skupiny do 29 let naopak finance motivují jen třetinu respondentů. Za hlavní důvod, proč neplýtvat vodou, mladí považují snahu přispět k řešení globálních problémů. 

„Jak ekonomická, tak ekologická motivace k šetření vody je správná a zcela legitimní. Na nasbíraných datech ale vidíme, že ačkoli mladí si uvědomují problém nedostatku vody a chtěli by planetě ulehčit, ve skutečnosti v šetření vodou za generací svých rodičů a prarodičů zaostávají. Právě pro ně jsou tu moderní technologie, které dokážou vodu spořit nebo dokonce automaticky recyklovat,“ doplňuje Neudertová.

Systém recyklování tzv. šedé vody je novinkou v bytové výstavbě. Skanska jako první na trhu toto řešení instaluje ve svých nových rezidenčních projektech. V bytovém domě Botanica K v Praze 5 už firma disponuje daty, která prokazují značnou úsporu právě díky tomu, že se tu recykluje použitá voda z umyvadel, van a sprch. Technologie instalovaná v suterénu budovy ji vyčistí a voda je následně využívána pro splachování toalet. Až v případě, že šedá voda pro tento účel nestačí, ji systém doplní o zachycenou dešťovou či pitnou vodu.

V prvním bytovém domě se úspora vyšplhala na 20,44 %, v druhém domě pak dokonce na 24,02 %. Dohromady budovy za dobu jejich užívání zrecyklovaly 3 910 tisíc litrů pitné vody, což je objem, který by zhruba 1,5x napustil podolský bazén.

„Stavět budovy přátelské k životnímu prostředí je pro nás dlouhodobě prioritou a úspora vody je toho nedílnou součástí. V objektu Botanica K se nám potvrdilo, jak velký dopad může využívání šedé vody mít. Druhý dům s tímto řešením, komorní projekt Čertův vršek, už stavíme. V chystaném rezidenčním areálu Modřanský cukrovar pak bude šedou vodou disponovat všech 767 bytů. V tomto objemu pak můžeme mluvit o skutečně významných úsporách vody,“ říká generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Starší věří vládě, mladí organizacím

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že zatímco mladí, pokud jde o řešení problémů s nedostatkem vody, hodnotí nejlépe činnost ekologických organizací, lidé nad 45 let k nim chovají spíše nedůvěru. Vůbec nejhůře je hodnotí respondenti nad 60 let.

Respondenti různého věku se rozcházejí i v pohledu na činnost vlády. Zatímco starší generace ji, spolu s činností obecních úřadů, hodnotí kladně, u mladých zaznamenala jeden z nejhorších výsledků. Respondenti napříč věkovými skupinami se naopak shodují v pohledu na činnost parlamentu, který je v souvislosti s vodou u všech hodnocen velmi špatně. 

Informace o průzkumu

Agentura Stem/Mark průzkum pro společnost Skanska provedla v září 2019. Zahrnula do něj 1 010 respondentů napříč regiony České republiky, dosaženým vzděláním a příjmy.

Zdroj: Skanska Reality a. s.

Nemovitostní skupina Topestates míří do Brna, bude zde investovat 2,3 miliardy

16.09.2020

Developer Topestates, který tento měsíc začal s výstavbou svého vůbec prvního projektu v Praze, dnes oznámil záměr vstoupit na brněnský trh. V nejbližších letech zde plánuje vybudovat tři projekty...

celý článek

Nové bydlení v Nuslích bude již během zimy

15.09.2020

Již brzy bude dokončena stavba bytového domu Nová „Nuselská“, který se řadí k dalším úspěšným projektům konceptu Chytrého bydlení. Stále si však můžete ještě vybrat...

celý článek

Geosan Development zahajuje prodej bytů ve druhé fázi Rezidence Neklanka

15.09.2020

Společnost Geosan Development uvádí na trh druhou fázi Rezidence Neklanka v Praze 5 poblíž Anděla. Tři komorní domy na pomezí původní vilové zástavby a lesa nabídnou celkem 31 bytových jednotek...

celý článek

Getberg spouští exkluzivní předprodej projektu East Gardens ve Strančicích u Prahy

08.09.2020

Realitní a developerská společnost u projektu East Gardens sází jako v předchozích případech na atraktivní lokalitu. Ze strančických kopečků vidíte na Prahu, pohled na druhou stranu vám ukáže třeba rezervaci...

celý článek

Rezidence Stříbrná zahrada nabízí originální bydlení a skvělou dostupnost

07.09.2020

Komorní projekt Rezidence Stříbrná zahrada vyrůstá uprostřed vzrostlé zahrady s jezírkem na jihovýchodním okraji Prahy, v Kateřinkách. Nabízí majitelům jedinečnou atmosféru, naprosté soukromí a...

celý článek

Stará továrna ve Vrchlabí se změní na originální bydlení

03.09.2020

V podhůří Krkonoš vzniká výjimečný rezidenční projekt. Na moderní luxusní bydlení ve Vrchlabí se mění historická budova bývalé textilní továrny, na kterou navazuje vila...

celý článek