Kde chci bydlet - Nové byty a rodinné domy na prodej

reklama

Pražské Lysolaje se rozrostou o rezidenční zahradní čtvrť se školkou, obecními byty i společenským domem

15.10.2019

PRAHA 6 - Rozlehlý park s originálně pojatou mateřskou školou. Společenský dům s variabilním sálem, restaurací či kavárnou. Víceúčelový objekt se zázemím pro lékaře i dům s obecními nájemními byty určenými především místním seniorům a mladé generaci. To je nový rezidenční projekt Zátiší Lysolaje, pod nímž je podepsána developerská společnost Landia Management.

 

Pražské Lysolaje se rozrostou o rezidenční zahradní čtvrť se školkou, obecními byty i společenským domem

Na nejvýše položeném místě Lysolají mělo po povodních v roce 2002 vyrůst sídliště pro osm set obyvatel. Bez jakékoliv občanské vybavenosti a respektu k okolí a původní zástavbě Lysolají.

S tímto necitlivým přístupem jsme se v Lysolajích odmítali smířit a požádali jsme proto o svěření pozemků do naší správy. Bylo důležité zahájit dialog města s odborníky v oblasti urbanismu, architektury a dopravy, abychom mohli správně určit budoucí využití pozemku. Proto jsme absolvovali workshop, ze kterého vzešel návrh na vytvoření nové čtvrti,“ popisuje vývoj mezi lety 2010 a 2015 Petr Hlubuček, dlouholetý starosta městské části Praha-Lysolaje a nově také náměstek primátora hl. města Prahy.

Dvoukolového workshopu se zúčastnili zástupci MHMP i Prahy 6, včetně tehdejšího náměstka primátorky HMP pro územní rozvoj, radní pro územní rozvoj Prahy 6 Evy Smutné, radní pro sociální oblast Prahy 6 Mileny Hanušové nebo Miloše Růžičky, předsedy Výboru pro zdravotnictví a bydlení ZHMP. Přítomni byli také architekti, odborníci na dopravní řešení, řízení investic a managementu nebo sociální služby.

Díky doporučením přizvaných odborníků byl původní koncept výrazně upraven i z důvodu ekonomické udržitelnosti projektu. Bude dostavěna občanská vybavenost potřebná pro městskou část, ale zároveň v přiměřené kapacitě a nákladech. Původní záměr se mimo jiné rozšířil o nabídku dostupného bydlení pro seniory a startovacího bydlení pro mladé rodiny. Tímto krokem, který reflektuje potřeby cílových skupin i širší spádové oblasti, se městská část rozhodla vyjít vstříc poptávce mezi stávajícími obyvateli.

„Lokalitu vnímáme jako různorodou komunitu, vícegenerační a architektonický celek se zázemím a příklad dodržení principů udržitelného rozvoje. Místní občané v ní získají odpovídající zázemí, možnost zůstat ve „své domovině“ a dále se podílet na jejím rozvoji. Bude zde žít různorodá skladba obyvatel, proto jsme tento koncept nazvali Město jinak,“ přibližuje koncept projektu starosta Hlubuček.

Kvalita záměru zajistila také následnou dotaci od Fondu dostupného bydlení hl. m. Prahy, který přípravy domu s obecními nájemními byty podpořil částkou osm milionů korun. Dalším přínosem, který vzešel z workshopu, se stal sousední projekt víceúčelové plochy (fotbalové hřiště, park pro majitele psů a do budoucna i dopravní hřiště s klubovnou pro děti) se zázemím pro fotbalisty - tento projekt již v režii městské části vzniká. 

Na konci roku 2016 už byla v plném proudu spolupráce se společností Landia, jejíž dceřiná firma Dalavrien s.r.o. byla vlastníkem sousedících pozemků. Díky dohodě o společném postupu došlo mezi městskou částí a Landií k optimálnímu využití území po stránce ekonomické, dopravní a urbanistické. Landii bylo umožněno rozšířit plochu svých pozemků, za což městská část získala nejen odpovídající finanční plnění, ale také prakticky připravené území pro realizaci svých investic ve formě veřejného vybavení. Konkrétně se jedná o realizaci kompletní infrastruktury, projektové práce a inženýring.

Díky vstupu lysolajské strany zde ještě letos začne vznikat projekt takzvaně „na míru“, který vnímá své okolí. Budoucí majitelé domů a stavebních pozemků mají zase jistotu, že jsou v místě vítáni. A mohou těžit ze skvělé vybavenosti celé čtvrti. Nová čtvrť bude platformou živé komunikace mezi generacemi (proto bydlení pro seniory i školka) stejně jako mezi novými obyvateli a starousedlíky. Citlivě, organicky, promyšleně,“ popisuje své pocity ze spolupráce Kamil Hošták, managing partner Landia Management s.r.o.

Společná byla inženýrská a projektová příprava celého záměru, stejně jako volba architekta a urbanisty. Na základě přesvědčivých referencí a kreativního spojení obou hlavních částí lokality do funkčního celku byl vybrán ateliér knesl+kynčl architekti.

Díky rozsáhlým zkušenostem ateliéru s tímto typem výstavby se podařilo nastavit vysoké standardy také v architektonickém detailu. Vizuálně bude mimo jiné díky jednotnému oplocení, mobiliáři, zeleným prvkům nebo povrchové úpravě lokalita a celý projekt Zátiší Lysolaje působit velmi kompaktně. „Věřím, že sousedé i návštěvníci docení dlouhé přípravy, které se odrazí v celkové kvalitě. Jak zaznělo na workshopu před čtyřmi lety, jde o tak výjimečnou příležitost, jako bychom stavěli vilovou čtvrť Baba II,“ uzavírá Petr Hlubuček.

Pražské Lysolaje se rozrostou o rezidenční zahradní čtvrť se školkou, obecními byty i společenským domem

Celá nová čtvrť bude oplývat množstvím zeleně a mimo jiné zaujme i autonomním systémem udržení srážkové vody pomocí akumulačních nádrží, které budou zavlažovat parky a záhony. Samozřejmostí jsou i zelené střechy.

Stavební práce na projektu Zátiší Lysolaje budou zahájeny již letos na podzim. S kompletním dokončením nové čtvrti se počítá v roce 2022.

Finep a jeho nová rezidenční lokalita v Praze 6

20.05.2020

S novým městským bytovým projektem Rezidence U Šárky vstoupil FINEP v polovině května do městské čtvrti, která dlouhodobě patří mezi „nejlepší bydlící adresy“ v Praze. Aktuálně zde...

celý článek

G residence: bytové domy s pestrou nabídkou bytů

13.05.2020

Developerská společnost Getberg představuje projekt G Residence ve středočeské Unhošti, která je vzdálena 20 km západně od Prahy. G Residence nabízí variabilní byty od 1+kk až po 4+kk, ze kterých si svůj budoucí...

celý článek

Skanska startuje prodej zeleného bydlení pro mladé rodiny

11.05.2020

Příležitost pro pořízení kvalitního udržitelného bydlení v Praze za dostupné ceny nabízí Skanska Reality v novém projektu Albatros Kbely. Ten je navržen dle přísných požadavků...

celý článek

Rezidence U Boroviček nabízí komorní městské bydlení v srdci přírody

05.05.2020

Realitní kancelář LEXXUS NORTON exkluzivně nabízí moderní městské byty uprostřed zeleně. Komorní Rezidenci U Boroviček tvoří pouhých 23 jednotek se soukromou zahradou. Projekt v sobě propojuje moderní minimalistickou...

celý článek

Úložné prostory ovlivňují 90 procent nákupů realit. Staly se žádaným benefitem developerů

04.05.2020

Při koupi nemovitosti kladou Češi důraz na dispozice, vybavenost a maximální využití prostoru, za který platí. Chytrá úložná řešení v bytech bývají standardem v mnoha projektech, na...

celý článek

LEKVI uzavřela partnerství s technologickými společnostmi Flat Zone a Realpad

30.04.2020

Realitní společnost Lekvi Group zahajuje spolupráci se dvěma novými partnery z oblasti technologické podpory prodeje nemovitostí, zejména bytů v nových developerských projektech. Flat Zone poskytuje sofistikované...

celý článek