Kde chci bydlet - Nové byty a rodinné domy na prodej

reklama

Na koupi nového bytu Češi potřebují více než jedenáct průměrných ročních platů

23.07.2019

Ovšem to jen v případě, že jim postačí byt o ploše 70 metrů čtverečních. Na větší si budou muset logicky spořit ještě déle. V další zemi v pořadí, v Lotyšsku, lidem na pořízení nového bytu postačí "pouze" 10,1 ročního platu, v Česku je to 11,2 ročního platu. Naopak nejdříve na byt dosáhnou Portugalci, ti si ho pořídí za necelé čtyři průměrné roční platy. Vyplývá to z nejnovější studie Deloitte Property Index 2019, porovnávající celkem 16 evropských zemí.

Na koupi nového bytu Češi potřebují více než jedenáct průměrných ročních platů

Kromě České republiky studie zahrnovala Rakousko, Belgii, Chorvatsko, Dánsko, Francii, Německo, Maďarsko, Itálii, Lotyšsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Španělsko a Velkou Británii.

Ceny bytů

„V transakčních cenách doháníme západní země. Průměrná cena nového bydlení se v Česku oproti předchozímu období zvýšila o 16,8 procenta. Ceny v Praze dokonce rostly ze všech sledovaných hlavních měst nejvíce. Konkrétně o 22 procent, a to na 3 162 euro za metr čtvereční,“ komentuje situaci na tuzemském trhu Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí Deloitte.

I přes takto významný nárůst ale ceny v Česku nedosahují úrovně západních zemí a západních měst. Nejdražší zemí se v tomto roce stalo Norsko, kde průměrná transakční cena přesahovala hranici čtyř tisíc euro za metr čtvereční. Z hlediska měst je například Paříž nebo Londýn stále téměř čtyřikrát dražší než Praha. Vyšší ceny mají i německá nebo belgická města zahrnutá do letošního vydaní Property Indexu.

„Růst cen bytů v Česku způsobují zvyšující se stavební náklady, regulační opatření České národní banky a zdlouhavé povolovací procesy. Poptávková horečka však mírně klesá a v letošním roce tak můžeme očekávat určitý pokles prodejů ve všech oblastech. Navzdory tomu zůstává pokles cen spíše nepravděpodobný,“ říká Vojtěch Petrík, senior konzultant v oddělení nemovitostí Deloitte.

Nová výstavba

V České republice bylo vloni dokončeno téměř 34 tisíc bytů, což jsou více než tři nové byty na tisíc obyvatel. Z celoevropského pohledu bylo nejvíce nových bytů dokončeno ve Francii (459 800), kde se dokončilo i nejvíce bytů na tisíc obyvatel (6,9). Francie vévodí také žebříčku plánovaných staveb, připravuje se zde výstavba téměř 420 tisíc bytů. Nejméně, pouze 2 100 bytů, by mělo vyrůst v Lotyšku. U nás je ve stadiu výstavby přes 33 tisíc nových bytů. 

„Český bytový fond je v porovnání s Evropou spíše průměrný. Celkem je zde téměř pět milionů bytů, z hlediska počtu bytů na tisíc obyvatel se řadíme mezi Norsko a Dánsko. Nejvíce bytů na tisíc obyvatel mají jižní státy, na špici tohoto žebříčku figuruje Portugalsko s bezmála 580 byty. Na posledním místě pak stojí Polsko,“ dodává Petr Hána.

Na koupi nového bytu Češi potřebují více než jedenáct průměrných ročních platůNa koupi nového bytu Češi potřebují více než jedenáct průměrných ročních platů

Nájemné

Značně se v Evropě liší i ceny nájmů. Vůbec nejdražší měsíční nájem je v centru Paříže (27,8 EUR/m2), na druhém, respektive třetím místě jsou norská města Oslo (25,3 EUR/m2) a Trondheim (21,3 EUR/m2). Nejlevnější nájem ze sledovaných měst je v maďarském Debrecínu (6,4 EUR/m2). Metr čtvereční v Praze stojí 13,4 EUR. Nájem v Brně vyjde na 9,6 EUR/m2 a v Ostravě na 6,6 EUR/m2. 

Hypotéky

Analytici se rovněž zaměřili na průměrné úrokové sazby hypoték. Průměrná sazba českých hypoték na konci roku 2018 oscilovala okolo tří procent a v evropském srovnání se zařadila mezi ty vyšší. Nejnižší sazby byly v Portugalsku (1 %), nejvyšší pak v Maďarsku (4,5 %).

Jana Hrabětová

Ilustrační foto Rezidence Churchill, Nová Nuselská (Chytré Bydlení Nusle)

 

Připravte se na Vánoce na podzimním veletrhu FOR DECOR & HOME

09.08.2019

PRAHA - Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací, bytových a kuchyňských doplňků a dárkového zboží FOR DECOR & HOME rozzáří letňanské výstaviště PVA EXPO PRAHA hned po...

celý článek

V projektu Byty Klíčanka se připravuje Den otevřených dveří

08.08.2019

KLÍČANY U PRAHY - Ve středu 14. srpna 2019 proběhne Den otevřených dveří v projektu nabízejícím 45 bytových jednotek o dispozicích 2+kk a 3+kk, které jsou určeny do družstevního vlastnictví. 

celý článek

FOR ARCH 2019: Dotace, bezpečnost, chytrá města i kontraktační den

08.08.2019

PRAHA - Již potřicáté se představí mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, který letos přinese novinky a trendy pro odborníky i laiky. Od 17. do 21. září 2019 nastíní aktuální dění...

celý článek

Adresář rezidenčních projektů v ČR

07.08.2019

ČR - Chtěli byste si udělat představu o tom, kolik, kde a jaké rezidenční developerské projekty v uplynulých cca deseti lety vyrostly v rámci celé České republiky? A jaké projekty developeři plánují v okolí...

celý článek

Pojďte bydlet do Brna – cena bytů je zde poloviční než v Praze

05.08.2019

Podle statistického portálu Numbero, který mapuje náklady na život v různých světových metropolích, dokážeme byt v centru Brna pořídit za polovinu ceny bytu v centru Prahy. Vlastní bydlení tak nemusí být...

celý článek

Na koupi nového bytu Češi potřebují více než jedenáct průměrných ročních platů

23.07.2019

Ovšem to jen v případě, že jim postačí byt o ploše 70 metrů čtverečních. Na větší si budou muset logicky spořit ještě déle. V další zemi v pořadí, v Lotyšsku, lidem na...

celý článek