Bytový design - MOZAIKA JE NADČASOVÁ
Snad žádný typ obkladu se na výsluní nedrží tak dlouho jako mozaika. Tato původně plošná ornamentální nebo figurální výzdoba je známá již z antiky. Ve starověkém Řecku a Římě se užívalo kamenných mozaik zejména k výzdobě podlah, později našla hojné uplatnění na stěnách a klenbách bazilik a byzantských chrámů. Dnes ji najdeme nejčastěji v koupelnách a kuchyních.
Díky své nadčasovosti a rozmanitosti nechybí mezi výrobky většiny výrobců a prodejců obkladů. Najdeme ji samozřejmě i v nabídce společnosti SIKO KOUPELNY, jejíž prodejny se nacházejí napříč celou republikou.
Mozaika může být vytvořena z mnoha materiálů pravidelných i nepravidelných tvarů. Starší mozaiky byly nejčastěji kamenné, upevňované do hlíny, měkké omítky nebo tmelu. Později se rozvinuly mozaiky skleněné. Dnes je najdeme nejčastěji v koupelnách nebo v kuchyních za pracovní deskou, kde tvoří elegantní obklady stěn.
„V dnešní době se již ale nebudeme trápit s nalepováním jednotlivých kousků do tmelu, ani nás nezaskočí rozdílná výška nebo nepravidelnost tvarů, pokud to nebude přímo naším záměrem. Moderní mozaiky jsou často velkoformátové, o síle pouhých několika milimetrů a lepené na síti. Tak docílíme naprosto přesné pokládky s minimální spárou," vysvětluje Karel Novotný, vedoucí oddělení designu společnosti SIKO KOUPELNY.
Pokročilá technologie výroby umožňuje vytvářet mnoho variací netradičních mozaikových tvarů. „Provedení i barevnost jsou nápadité a rafinované. Dominují různé kombinace - ztavované sklo, pokovený povrch či zlacení. Ve formátu mikromozaiky se dá snadno zaměnit za šperk. Hojně se objevuje mozaika v perleťovém provedení a strukturálním povrchu, kdy se plocha na světle třpytí a při procházení kolem vytváří měňavý povrch stěny," popisuje nejnovější trendy v této oblasti Karel Novotný.
Comeback zažívají v posledních letech kamenné mozaiky. Vzhledem
k materiálu bývají sice o něco silnější než mozaiky skleněné, ale ne výrazně. Běžně dosahují tloušťky sedmi milimetrů a jsou stejně jako skleněné lepeny speciálním lepidlem na síť. Jejich výhodou je dlouhá životnost a všestranné použití. Hodí se k obkládání interiéru i exteriéru, např. na stěnu, podlahu, do sprchového koutu nebo nařezané jako dekorace k vybranému obkladu.
„Kámen lze poměrně snadno štípat, proto je možné vybírat z mnoha tvarových variací - od kostiček, kamínků až po pravidelné cihličky. Stejně tak existuje poměrně značná škála barevnosti. Na výběr bývá často i 12 barevných odstínů. Pokud má ale někdo speciální požadavky na barvy, není nic snazšího, než sáhnout po mozaikách ze skla. To je možné barvit do široké škály barev, výjimkou nejsou ani vícebarevné či duhové kousky," vysvětluje Karel Novotný.
Stejně jako v obkladech a dlažbě je i v segmentu mozaik trendem imitování přírodních materiálů. Kromě kamenných můžeme zvolit i mozaiku zlatou, stříbrnou nebo v barvě mědi.
„Mozaiky ale nejsou k vidění jen v kuchyních a koupelnách. Můžeme je použít i jako zajímavý akcent pro oživení interiérů - například jako obklad krbu v obývacím pokoji či stěny za postelí v ložnici. Praktické využití mají i na zahradách, kde se výborně hodí jako dlažba k bazénu," doplňuje Novotný.
Obklad Premium Mosaic
Premium Mosaic - červená kamenná
Obklad Passion červený
Obklad Premium Mosaic zelený









